Jak dbać o bezpieczeństwo inwestując w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty wielu osobom wydaje się niebezpieczne. O ile jesteśmy oswojeni z tym, że inwestuje się choćby w złoto i nieruchomości, o tyle wirtualne pieniądze nieczęsto wzbudzają zaufanie. Trudno się temu dziwić: możliwość szybkiego zarobku bez większego wysiłku może wydać się podstępem, a wydanie oszczędności na coś „czego nie widać” to zbyt duże ryzyko. Tymczasem bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty jest możliwe. Trzeba jednak bezwzględnie przestrzegać kilku ważnych zasad.

Inwestuj w kilka kryptowalut

Inwestorom zaleca się różnorodność. Nie jest bezpiecznie „wkładać” wszystkie oszczędności w zakup jedynie np. złota. Podobnie inwestowanie w kilka kryptowalut może okazać się ratunkiem, jeśli wartość którejś z nich zacznie spadać. Jest bardzo prawdopodobne, że gdy jedna waluta będzie tracić na wartości, to druga – przeciwnie.

W takiej sytuacji można sprzedać mocną walutę, zainwestować w tę, której wartość spadła i czekać na jej wzrost. A ten nastąpi na pewno: zjawisko wzrostu wartości kryptowaluty, która odnotowała znaczący spadek, jest na rynku powszechne. Nie musimy chyba dodawać, że inwestycja tylko w jedną kryptowalutę z góry pozbawia możliwości przeprowadzenia takiej operacji.

Wybór portfela

To, w jakich portfelach będziesz gromadził swoje kryptowaluty, też jest ważne. Przy pierwszych operacjach wybieraj giełdy, które mogą pochwalić się kilkuletnią obecnością na rynku. Długi staż oznacza, że spółka jest wypłacalna.

Oczywiście, można trafić na nowy portfel z pokaźnym kapitałem, który też jest wypłacalny, a do tego oferuje użytkownikom promocje: bonusy za polecenie giełdy znajomemu, korzystne kursy i odsetki za wymianę, niski spread… można wówczas skorzystać z takiej oferty, jednak konieczne jest zachowanie ostrożności. Inwestowanie dużych kwot odradzamy – poczekaj z tym do momentu, w którym Twoja wiedza o rynku kryptowalutowym będzie naprawdę imponująca i żadna giełda nie będzie miała przed Tobą tajemnic. Choć to akurat raczej niemożliwe. Stawiaj więc na pewne portfele z doświadczeniem na rynku.

Jaką kwotę przeznaczyć na coiny?

Ktoś kto dopiero raczkuje w świecie kryptowalut może nie wiedzieć, że to, jaką kwotę przeznaczymy na zakup coinów, ma ogromne znaczenie. Nie jest polecane inwestowanie wszystkich wolnych środków ani w najpopularniejszego Bitcoina ani w żadną inną walutę cyfrową.

Ta zasada obowiązuje zresztą niezależnie od tego, w co inwestuje się kapitał. Zanim wybierzesz kryptowaluty, dokładnie przemyśl to, jaką kwotę możesz w nie zainwestować, by poziom Twojego życia nie obniżył się. Najpierw zapewnij sobie „poduszkę finansową”, czyli odłóż taką sumę pieniędzy, która pozwoli Ci bez problemu funkcjonować na dotychczasowym poziomie.

Jeśli masz już takie oszczędności, możesz zacząć myśleć o lokowaniu pozostałych środków. Niech kryptowaluty stanowią zaledwie jeden z kilku aparatów finansowych. Oczywiście duży wpływ na to, w co zainwestujesz, mają Twój kapitał początkowy i wiedza.

Do góry
zadzwoń do nas