Jakie czynniki wpływają na cenę złota?

W momencie kryzysu finansowego najbardziej pożądane są rezerwy gotówki – inwestycje w nieruchomości, choć kuszące, są ryzykowne: trudno może być spieniężyć nabyte dobra. Okazuje się, że pewne jest także inwestowanie w złoto. Warto jednak wiedzieć, jak kształtuje się cena za gram tego cennego kruszcu. Aby uzyskać korzystną cenę podczas późniejszej sprzedaży, czyli zarobić na transakcji odpowiednio dużo, należy wcześniej przeanalizować ceny złota w skupie i wiedzieć, jakie czynniki wpływają na jego cenę.

Po pierwsze – cenę złota kształtują światowe notowania. Mimo iż jest ono notowane na licznych giełdach, to największy wpływ na jego cenę mają londyńskie giełdy – pierwsze na świecie specjalizujące się w obrocie metalami szlachetnymi: London Gold Market i Silver Gold Market. To nigdzie indziej jak w Londynie ustala się ceny złota; nad procesem czuwa Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców we współpracy z kilkunastoma dużymi bankami i holdingami finansowymi z całego świata. Stowarzyszenie dwa razy dziennie przekazuje informacje o aktualnym kursie złota.

Próba złota a jego cena

Po drugie: na wysokość zysku ze sprzedaży złota ma także wpływ jego próba. Próba złota określa, jaka jest zawartość czystego kruszcu w złotym wyrobie – monecie czy biżuterii. Najwyższa próba złota wynosi 999: to oznacza, że w jednym gramie złota jest go aż 99,9% w czystej postaci. W tym przypadku mamy więc w zasadzie do czynienia z całkowicie czystym metalem szlachetnym. Tak wysoką próbę mają np. sztabki złota.

Znacznie mniej czystego kruszcu zawierają złote wyroby biżuteryjne – naszyjniki, kolczyki czy pierścionki najczęściej wykonywane są ze złota o próbie 585, choć można znaleźć także produkty, na których wybita jest próba 500, 375, 333.

Karaty również określają „czystość” złota czy „zawartość złota w złocie”; najdroższe i najbardziej wartościowe są wyroby 24-karatowe, zaś najmniej cenne te ze złota niższej próby. Wspomnianej wcześniej próbie 333 odpowiada wartość 8 karatów.

Jak kurs USD wpływa na cenę złota?

Po trzecie: nie tylko notowania na giełdach i jakość złota mają wpływ na jego cenę. Podobnie jak kursy walut, tak i kursy metali szlachetnych różnią się w poszczególnych placówkach. To właśnie dlatego – przede wszystkim początkujący – inwestorzy powinni poświęcić czas na niezbędne badanie, czyli analizę cen złota w różnych miejscach. Wspominamy o walutach nie bez powodu, ponieważ także kurs dolara amerykańskiego ma wpływ na cenę złota.

USD-złoto jest najbardziej znaną relacją między kursem waluty a metalem szlachetnym. Ta dość prosta zależność bierze się z tego, że ceny metali szlachetnych są wyrażane w dolarach. Notowania złota można śledzić tak jak kursy walut – 24 godziny na dobę. Wówczas można zaobserwować, jak spadek kursu dolara przekłada się na wzrost wartości złota, która jest przedstawiona w USD. Zasada jest taka: zmiana kursu dolara ma odwrotny wpływ na zmianę wartości towarów i surowców, które są wyrażone w tej walucie.

Do góry
zadzwoń do nas