Kantor - stacjonarny czy internetowy?

Chcąc wymienić walutę lepiej wybrać kantor stacjonarny czy internetowy? Jeszcze dobrych kilka lat temu nikt nie zadałby sobie takiego pytania, jednak świat idzie do przodu i coraz usług, z których kiedyś można było skorzystać wyłącznie osobiście, przenosi się do wirtualnej rzeczywistości. Dotyczy to także kantorów wymiany walut, których w sieci nie brakuje. Zatem: stacjonarny czy internetowy?

Stacjonarne kantory wciąż najpopularniejsze

Niesłabnąca popularność tradycyjnych kantorów wymiany walut nie dziwi. Każdy ma do nich zaufanie – są obecne w przestrzeni miejskiej od wielu, wielu lat. Ich klienci mają gwarancję, że obsługa jest uczciwa, a w ich ręce trafi odpowiednia ilość gotówki. A przecież nie wszyscy, szczególnie osoby starsze, ufają wirtualnym transakcjom, których „nie widać”. Ponadto dużym plusem stacjonarnych kantorów wymiany walut jest ich dostępność. Placówki znajdują się nie tylko na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych, lecz także w galeriach i zwykłych pasażach handlowo-usługowych czy przejściach podziemnych w dużych miastach.

Zawieranie transakcji w tradycyjnym kantorze jest też po prostu łatwe. Trzeba jedynie przekazać pracownikowi pieniądze, które chcemy wymienić na konkretną walutę, a on sam dokona przewalutowania i wręczy gotówkę. Oczywiście nie zaszkodzi samemu sprawdzić, czy nie popełniono błędu – w każdym kantorze musi być dobrze widoczna tablica z kursami walut – choć pomyłki zdarzają się niezwykle rzadko.

Zaufanie do stacjonarnych kantorów wynika także z tego, że wszystkie takie placówki muszą mieć zezwolenia na prowadzenie działalności i być wpisane do Rejestru Działalności Kantorowej. Warto szukać takich kantorów jak nasz – oferujących stacjonarnie internetowe, korzystniejsze ceny kursów.

A może lepiej wymienić walutę online?

Nie wszystkie kantory stacjonarne oferują tak korzystne kursy jak te, w których transakcji dokonuje się online. Aby uniknąć poszukiwań takich placówek, warto po prostu wymienić walutę za pośrednictwem kantoru internetowego. Szczególnie wówczas, gdy w grę wchodzi wymiana wysokiej kwoty pieniężnej.

Spread, czyli różnica między kursem sprzedaży a kursem kupna waluty, wynosi w kantorach internetowych z reguły 0,5% do 2%, zaś w siedzibach stacjonarnych waha się on pomiędzy 4% a 5%. Różnica jest zatem znacząca. Warto skorzystać z usług naszego kantoru online nie tylko jeśli transakcja opiewa na dużą sumę, lecz także wtedy, gdy ma się zobowiązanie finansowe w postaci kredytu walutowego. To znacznie ułatwia spłatę zadłużenia.

Wygodne zawieranie transakcji w internetowych kantorach polecamy przede wszystkim osobom, które dobrze odnajdują się w wirtualnej rzeczywistości, choć trzeba zaznaczyć, że zdecydowana większość takich platform stawia na prostotę użytkowania, więc korzystanie z nich nie powinno sprawić trudności także tym, którzy okazjonalnie korzystają z usług online. Wymiana waluty w kantorze internetowym sprowadza się do paru kliknięć. I, co istotne, takie kantory są czynne całą dobę, przez wszystkie dni tygodnia, podczas gdy placówki stacjonarne – wiadomo – w określonych dniach i godzinach.

Podsumowując, na pytanie „kantor stacjonarny czy internetowy?” trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wymiana walut online jest na pewno bardzo korzystna – można na niej tylko zaoszczędzić, a przy okazji nie tracić czasu na dojazd. Taką transakcję zawiera się także szybciej niż w kantorze stacjonarnym. Poza tym można jej dokonać z dowolnego zakątka świata, kiedy tylko się chce – takiej możliwości nie dają stacjonarne kantory wymiany walut.

Do góry
zadzwoń do nas