Na czym polegają negocjowalne kursy walut?

Kiedy wybieramy się do kantoru, aby wymienić nasze pieniądze na walutę innego kraju, zwykle już przed wejściem widzimy tabele z dostępnymi walutami oraz ich kursami obowiązującymi w danym dniu. Większość z nas wtedy nawet nie myśli, że istnieje jakakolwiek możliwość negocjacji i bez żadnych wątpliwości przyjmujemy określony przez właściciela kantoru przelicznik. Tymczasem to wcale nie musi być takie oczywiste i warto wiedzieć, że bardzo często mamy możliwość negocjacji cen. W teorii kursy negocjować może każdy z nas, ale w praktyce większe szanse na korzystniejszy przelicznik będą miały osoby wymieniające wyższą kwotę pieniędzy. Przydaje się również wiedza merytoryczna na temat ogólnych tendencji występujących w danym momencie na rynku walutowym, bo dzięki niej stajemy się bardziej równorzędnym partnerem negocjacyjnym.

 

Wynegocjuj sobie kurs

Zanim zaczniemy negocjować kursy walut, warto sprawdzić, czy nasz kantor na swojej stronie internetowej lub w siedzibie zamieszcza informację o możliwości negocjacji, ponieważ wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że podjęcie rozmów dotyczących wysokości kursów przyniesie nam korzyści. Zwykle również kantory informujące o swojej elastyczności i atrakcyjnych kursach będą otwarte na rozmowy negocjacyjne. Największą szansę na korzystną wymianę i upusty mamy przy wymienianiu większej ilości gotówki. Jednak warto przygotować się wcześniej merytorycznie i spróbować negocjować kursy, nawet gdy kupujemy waluty za kilkaset złotych. Wprawdzie możliwy do uzyskania upust nie będzie wysoki, ale nawet niewielki zmniejszy nasze koszty transakcyjne. Nic wtedy nie tracimy, a możemy tyko zyskać, jeśli kantor przedstawi nam korzystniejszą ofertę.

Szczególnie często negocjacje dotyczące kursów podejmują przedsiębiorcy, ponieważ zwykle są oni grupą najbardziej świadomą możliwych korzyści. Kantorom zależy również na klientach zadowolonych z ich usług, którzy będą wracali wiele razy, dlatego negocjowanie kursów walut leży w interesie obu stron transakcji.

 

Do góry
zadzwoń do nas